Maraton Pisania Listów Amnesty International

P1120650  P1120654 P1120655 Zdjęcie główne

10 grudnia obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym dniu w naszej szkole miało miejsce najważniejsze wydarzenie Maratonu Pisania Listów Amnesty International zorganizowane przez klasę VI, przy wsparciu Pani Pedagog i Pani Marioli Górskiej.
Uczniowie i pracownicy naszej szkoły mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie.
Tegoroczny Maraton poświęcony był obrońcom praw człowieka, którzy na całym świecie podejmują olbrzymie ryzyko i walczą o nasze prawa.

W czasie Maratonu uczniowie napisali łącznie 134 listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. Najwięcej listów zostało napisanych w obronie Sarah Mardini i Sean’a Bindera z Grecji (30 listów) i Magai Matiop Ngong z Sudanu Południowego (27 listów).
– Nasze listy mają znaczenie, potrafią zmienić życie ludzi. Maraton Pisania Listów to akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie. Te listy są naprawdę skuteczne – mówi Anna Kowalska, koordynatorka Maratonu Pisania Listów we Wrocławiu.
Maraton Pisania Listów odbywał się jednocześnie w ponad 500 miejscach w całej Polsce, ale to także akcja globalna.
Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. W 2018 roku w całej Polsce, w 854 miejscach napisano 308 974 listów. Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka.Amnesty International jest globalnym ruchem ponad 7 milionów ludzi, którzy niesprawiedliwość na świecie traktują osobiście. Jej członkowie chcą świata wolnego od dyskryminacji, gdzie podczas konfliktów zbrojnych ludzie są pod ochroną, a winni naruszeń praw człowieka są osądzeni. W 1977 roku organizacja otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za „wkład w umacnianie podstaw wolności, sprawiedliwości, a tym samym pokoju na świecie”.

Więcej informacji o akcji Maratonu Pisania Listów można znaleźć na stronie:
P1120657 P1120661 P1120665
Małgorzata Korniluk