Sekretariat: 85 718 31 47

sp_ogrodniczki@wp.pl

Wycieczka do Warszawy

  • Agnieszka Kamieńska

4 kwietnia 2022 roku klasa ósma z paniami Małgorzatą Muszyńską i Katarzyną Ozimko udała się na wycieczkę do Warszawy. Celem wyprawy było odwiedzenie siedzib najwyższych władz naszego państwa. W pierwszej kolejności udaliśmy się do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Tutaj pan przewodnik pokazał nam makietę całego obiektu i zapoznał z historią polskiego parlamentu.
Potem przeszliśmy do Sali obrad – tu uczniowie dowiedzieli się gdzie siedzą poszczególne kluby oraz najważniejsze osoby parlamentu i jak wygląda codzienna praca posłów. Na mapie Warszawy równie ważnym miejscem co Sejm Rzeczpospolitej, jest Pałac Prezydenta. Tutaj mogliśmy zobaczyć miejsca, w których na co dzień pracuje i przyjmuje gości para prezydencka. Zostały nam udostępnione do zwiedzania pomieszczenia, w których przyjmowani są dostojni goście odwiedzający nasz kraj – m.in. Sala Kolumnowa, Sala Obrazowa, Sala Biała i Sala Niebieska oraz kaplica. Miłym zaskoczeniem okazało się
spotkanie z samą gospodynią Pałacu – prezydentową Agatą Kornhauser – Dudą. W naszej wędrówce po Warszawie nie mogło się obyć bez zwiedzania Starego Miasta, to tu znajduje się siedziba królów Polski – Zamek Królewski. Na koniec, przechodząc obok pomnika najważniejszej osoby w państwie w czasach II Rzeczpospolitej – Józefa Piłsudskiego, złożyliśmy hołd poległym za ojczyznę odwiedzając Grób Nieznanego Żołnierza.